Kurtki skórzane to niewątpliwie synonim buntu, wolności, ale też ponadczasowego stylu, który wkradł się w światowe trendy już w latach 50. XX wieku. Od tamtego czasu ramoneski przekraczają granicy mody, a dzięki temu, że pokochały je ikony świata popkultury, stały się nieodzownym elementem prawdziwej niezależności i klasyki. Kiedyś kurtki skórzane noszone były wyłącznie przez osoby kojarzone z ciężką muzyką rockową i metalową, dzisiaj jednak jest to absolutny must have w szafie nie tylko każdej kobiety, ale też mężczyzny. Jak więc nosić skórzane kurtki, inspirując się ikonami mody z dawnych lat?
Młodzieńczy bunt i rewolucja stylu motocyklowego, czyli podążając śladami Jamesa Deana oraz Marlona Brando
Skórzane kurtki, czyli tak zwane ramoneski to bez wątpienia prawdziwy klasyk, który w świecie mody króluje już od wielu lat. Można powiedzieć, że jednym z pierwszych aktorów, którzy odważyli się stylizować taką kurtkę z białym, prostym T-shirtem, był oczywiście James Dean, czyli ikona młodzieńczego buntu. Aktor znany przede wszystkim ze słynnej roli w filmie Buntownik z wyboru (1955) nosił męską kurtkę z prawdziwej skóry nie tylko na ekranie, ale również prywatnie. Uwielbiał ten element garderoby, który budził w nim pewność siebie i młodzieńczą niezależność. Skórzana kurtka w połączeniu z białym T-shirtem i jeansami tworzyła prosty, ale niezwykle mocny wizerunek, który do dzisiaj inspiruje męską część świata mody.
W podobnym okresie Marlon Brando (kojarzony przede wszystkim z filmu Dziki z 1953 roku) przyczynił się do rozpowszechnienia wizerunku pewnego siebie, buńczucznego chłopaka żyjącego na opak z szarą codziennością. Brando, grając przywódcę gangu motocyklowego, nosił skórzaną kurtkę z ćwiekami, co nadawało jej nowy, agresywny wymiar. Szerokie klapy, wyraziste, grube suwaki i masywny krój ramoneski sprawiał, że skórzana kurtka motocyklowa stała się symbolem wolności na dwóch kółkach, przyciągając nie tylko motocyklistów, ale także fanów subkultury rockowej i punkowej lat 70. i 80.
Kurt Cobain i rockowy styl, który pokochały również kobiety
Lata 90. to już apogeum mody rockowej, w której królowały skórzane kurtki o kroju ramoneski. Jedną z kluczowych ikon kojarzonych właśnie z ramoneskami był Kurt Cobain, czyli wokalista grungowego zespołu Nirvana. Gwiazdor słynął ze swojej skromności i niedbałego stylu, a porozciągane, szerokie swetry, jeansy typu dzwony oraz skórzane ramoneski stały się jego znakami rozpoznawczymi. Poprzecierana skóra, koszula flanelowa i podarte spodnie – właśnie tym inspirowała się młodzież w latach 90.
Taki styl pokochała także słynna modelka – Kate Moss, która pokazała, że szerokie, oversizove ramoneski mogą nosić zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Aktualnie męskie ramoneski motocyklowe stylizuje się na wiele różnych sposobów, łącząc je z obcisłymi jeansami, romantycznymi sukienkami czy nawet spodniami dresowymi. Jeśli szukasz inspiracji, zajrzyj do naszego sklepu online, gdzie znajdziesz świetny wybór męskich oraz damskich kurtek z prawdziwej skóry. Zapraszamy!